2020 Yılı İnternetten Alışverişte Yaşanan Gelişmeler ve Beklentiler

tarihinde yayınlandı. |

İnsanların günlük yaşamdaki çeşitli türden gereksinimlerinin karşılaması noktasında online internetten alıveriş işlemleri oldukça özel bir yere sahiptir. Pek çok insan doğrudan mağazalara gitmek yerine internet üzerinden yaptığı ürün aramalarına yönelik olarak ihtiyacı olan birçok şeye kolaylıkla ulaşabilmektedir.

İnternetten alışveriş durumu en pratik biçimde o ürünleri sipariş vermeye ve elde etmeye rahatça bir şans tanımaktadır. İnternet teknolojisinin ve E-ticaretin geliştiği günlerden bu yana insanların fayda sağlamayı sürdürdüğü bu olanaktan 2020 yılı döneminde de en verimli şekilde istifade edilmiştir.

Özellikle insan yaşamı ve sağlığı üzerinde ciddi etkileri olabilen virüs kaynaklı pandemi sürecinde insanlar her açıdan bu durumdan daha fazla yarar elde edebilir oldular.

Çünkü insanlar birbirinden farklı ürünlere yönelik olarak internetten alışveriş imkânlarıyla her türde ürünü en pratik biçimde temin etme fırsatını elde ettiler. Besin ürünleri, sağlık ürünleri, hobi ve diğer ürünler konusunda gereksinimlerini rahatlıkla karşılayabildiler.

eticaret istatistikleri
2020 Yılı E-Ticaret verileri.

Geride Bıraktığımız 2020 Yılı İnternetten Alışverişe Neler Kattı

Geride bıraktığımız 2020 senesi, online alışveriş işlemlerinde hareketliliğin her yönüyle önemli seviyelerde artışına sahne oldu. E-ticaret yaparak hizmetler sunan firmaların ürünlerine insanlar daha fazla talep gösterdikleri için ihtiyaç olan bu ürünlerin üretimleri hızlandırıldı.

Gereksinimlerin karşılanması adına online alışveriş işlemlerinin yapıldığı alanlarda olabildiğince fazla ürün çeşitliliğine yer verilmeye çalışıldı. 2020 döneminde çeşitli türde sektörler, satış hacimleri ve müşteri portföyünü artırma noktalarında oldukça dinamik bir gelişim kaydetmeyi başardılar.

2020 Yılı E-Ticarette yaşanan gelişmeleri gösteren bir takım istatistikler şöyledir:

2020 Yılı ilk altı aylık e-ticaret verilerine göre, 2020 e-ticaret hacmi 91 milyar 700 milyon lira olarak gerçekleşirken geçen yılın aynı döneminde yani ilk altı ayında e-ticaret hacmi 55 milyar 900 milyon lira olmuştu. Bu verilere dayanarak internetten alışveriş yıl bazlı ne kadar hızlı büyüdüğünü görmekteyiz.

Pandemi Sürecinde Online Alışverişin Seyri

Tüm dünyayı her yönüyle derinden etkileyen pandemi sürecinde insanların genel olarak yaşadığı en önemli sorun, yaşamsal olarak ihtiyaçları olan pek çok ürüne ulaşmakta zorluk yaşamalarıdır. Kişisel bakım, gıda, besin ve diğer ürün seçeneklerine bağlı olarak bunların temini noktasında birçok zorluk ortaya çıkmıştır.

Fakat bu soruna çözüm olarak online alışveriş fırsatları oldukça yenilikçi birtakım çözümleri insanlara sunmuştur. Sağlığın riske atılmaması, bulaş riskinin olmaması ve ürünlere en hızlı şekilde ulaşılabilmesi açısından insanlar online alışverişlere normalden çok daha fazla ilgi göstererek ihtiyaçlarını karşılamaya çalışmışlardır.

Bu şekilde istedikleri ürünleri daha kolay elde edebilmişlerdir. İnsanların %44’lük bir bölümü yeni markaların ürünlerini denemeye çalışmışlardır. Alınan ortalama ürün miktarlarında %60’lık bir artış olduğu gözlenmiştir.

Pandemi sürecinin son altı aylık istatistiklerine bakacak olursak; mobil cihazlardan yapılan alışverişler %55 masaüstü cihazlardan yapılan alışverişler %45 olarak kayıtlara geçti. Yapılan alışverişlerin %65’i kredi kartlarından yapılırken %35’i ise banka kartlarından yapıldı. Ülkemizde pandemi döneminde en çok online alışveriş yapan bölgemiz Marmara bölgesi oldu ve ardından İçanadolu bölgesi ve sonrasında Ege bölgesi en çok online alışveriş yapan üçüncü bölgemiz oldu.

2020 Yılı Black Friday Alışverişleri

Black Friday her yılın Kasım ayı döneminde düzenlenen ve insanların pek çok türden ürünü daima daha iyi indirimlerle alabilmelerine bir şans tanıyan etkin kampanyalardan biridir. Bu kampanya çerçevesinde teknolojiden giyime, ev yaşam aletlerinden diğer türdeki ürünlere kadar birçok şey neredeyse yarı yarıya daha indirimli bir hale gelebilmektedir.

Pandeminin gölgesinde bu dönemlerde bu kampanyaya olan ilginin düşeceği öngörülmüş olsa da durum açık bir şekilde tam tersine bir etki gösterdi. Çünkü insanlar daha iyi indirimlerle gereksinimleri olan ürünleri temin etmek için birtakım harcamalar içerisine girdiler. Hızlı tüketim ürünleri, çeşitli iletişim araçları ve daha birçok şey üzerinde satış hacimleri kayda değer bir şekilde arttı.

İnternetten Yemek Siparişi 2020 Yılında Ne Kadar Popülerleşti

2020 yılı döneminde internetten alışverişlerin en önemli ayaklarından birini yemek siparişleri oluşturuyor. Birçok gıda firmasının daha fazla müşteriye ulaşmak ve hizmet götürmek amacıyla dahil olduğu online internet ortamı, özellikle 2020 döneminde insanlara daha iyi yararlar sağladı.

Çünkü en pratik şekilde yemek ihtiyaçlarını karşılamak isteyen insanlar kolay bir yöntem olarak internetten yemek siparişi seçeneğinden faydalanmayı tercih ettiler. Bu duruma olan ilgi, online yemek siparişi işlemlerinin oldukça popüler bir hale gelmesinde önemli bir pay sahibi oldu.

Eski dönemlere nazaran insanlar %50 oranında daha fazla olacak şekilde online yemek siparişlerine yöneldiler. Daha fazla restoran ve gıda firmasının online ortama dahil olarak bu konudaki ihtiyaçların karşılanmasında önemli rol oynadılar.

2021 Yılı İnternetten Alışverişte Büyüme Beklentileri

2020 yılı döneminde online alışverişler konusunda oldukça canlı ve aktif bir yılın geçmesinin ardından ilgili sektörüler 2021 için de bir büyüme planı oluşturmaya başladılar. Birçok farklı sektörde yer alan firmalar, öngörüleri ve istatiksel verilerine bağlı olarak bu dönemde de iyi bir artış beklemekteler.

Her dönem internetten alışveriş oranlarının giderek bir artış göstermesine ek olarak 2021’de de küresel ölçekte E-ticaret sektörünün %16’lık oranda büyük artışlar ve büyümeler göstermesi bekleniyor.

2021 yılında dünya çapında e-ticaret satışlarının 4.927 trilyon dolara ulaşması beklenmektedir. 2022 yılında 5.695 trilyon dolar ve 2023’te 6.542 trilyon dolar olacağı öngörülmektedir.

Geride bıraktığımız yıllara ait verileri aşağıdaki grafikte görebilirsiniz:

Colorful Hexagon Mind Map
E-Ticaret verilerine ait grafik.

Online Alışverişlerde İndirim Kodu Kullanımı

İndirim kodu günümüzde online alışverişlerde insanlara ürün satın alımlarında bütçe tasarrufu açısından oldukça iyi avantajlar sunmaktadır.

Çeşitli türden markalar, ürünlerinin satın alınmasına yönelik olarak bu indirim kodu türlerini insanlara sunarak onların en uygun koşullarda online alışverişler yapabilmelerine bir şans tanımaktalar.

İndirim kodu, kullanımı genel olarak oldukça kolay olan bir niteliğe sahiptir. Online alışveriş yapılan sayfada sepet kısmında bu kodun eklenerek aktive edilmesi, harika indirimlerden yararlanılması için yeterli olmaktadır.

İstatistikler hazırlanırken yararlanılan kaynaklar:

https://bit.ly/2KD13XV

https://bit.ly/3hlaWW5

https://bit.ly/3nQjPJV

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.