Eski Usül Pazarlığın Yerini Alan İndirim Kodu

tarihinde yayınlandı. |

Ülkemizde her şeyin pahalanmasıyla birlikte artık insanlar indirim kodu kovalamaya başladılar. İndirim kodu sayesinde ürünler daha uygun fiyata gelmiş oluyor ve alışveriş yapanların daha fazla ürün almasını sağlıyor. Bu sayede de tüketim artıyor ve esnaf daha çok kazanmış oluyor. Aslında indirim kodu pazarlıkla birebirdir. İnternet satışları olmadan önce insanlar bir esnafa gittiklerinde pazarlık yapıp ürünün fiyatını düşürmek istemekteydiler. Şu anda da belli sitelerin verdiği indirim kodları sayesinde alışveriş yapanlar daha ucuza mal alabiliyorlar.

indirim kodu indirimkuponkod
İndirim kodu ve indirim kuponları.

Pazarlık Gitti İndirim Kodu Geldi

Mağazaların, marketlerin ve çoğu esnafın internete taşınmasıyla beraber pazarlık bitti denilemez fakat azalmış bir durumdadır. Alışveriş yapanlarında internet alışverişlerini sık kullanmasından dolayı mağazalara artık daha az müşteri gitmekte gidenler için ise eskisi gibi pazarlıkları kabul edilmemektedir.

Ama pazarlıkla uğraşmak istemeyenleri sevindirecek bir olay olan kolayca indirim yakalamak indirim kodu sayesinde saniyelik bir olay halini almıştır. Pazarlığın kabul edilmeme olasılığı varken indirim kodunun kabul edilmeme gibi bir durumu söz konusu değildir. Bu nedenle alışveriş yapanlar daha çok indirim kodları, hediye çeki takip etmektedirler.

Gelin Bir Bakalım Pazarlık Neydi?

İndirim kodları pazarlığın yerini almış olsa da bizim kültürümüzde pazarlığın yeri çok ayrıdır. Şimdilerde indirim için kupon kodu, hediye çeki gibi şeyler kullanılsa da eskiden sözlü bir şekilde pazarlık yapılırdı. Pazarlık alınacak ürünün alıcı ve satıcı arasında karşılıklı teklifler yapılarak daha uygun fiyata alınmasını sağlayan bir araçtır.

Pazarlık sözlü olarak yapıldığı içinde oldukça zor bir süreç olmaktaydı. Her ne kadar alıcı kendi için uygun fiyat istemiş olsa da bu satıcıyı da etkilemekteydi ve hiçbir satıcı zarar etmek istemezdi. Bu nedenle satıcıyı ikna etmek çok önemliydi.

Bazı müşteriler pazarlık konusunda kendini geliştirmiş ve oldukça tecrübeli olmaktaydı. Bu sayede konuya nasıl gireceklerini, hangi kelimeleri kullanacaklarını ve ne kadar indirim isteyeceklerini çok iyi biliyorlardı. Satıcıda bu konuşmalardan etkilenip fiyatı düşürme yoluna girmekteydi.

Günümüzde pazarlık tamamen bitmiş değil, hala yapılmaya devam eden bir faaliyet. Fakat eskisi kadar tercih edilen bir yöntem değil. Pazarlık yerine hediye çeki, kupon kodu kullanılıyor ki sözlü münakaşaya girmeden kolay yönden indirim alınabilsin.

indirim koduvepazarlik
Pazarlık ve indirim kodu.

Gelecekte Tüm Alışverişler İnternetten Mi Yapılacak?

Teknolojinin hızla ilerlemesi beraberinde acaba bütün dükkanlar kapanıp internetten satışa mı geçecek gibi sorular oluşturmaktadır. Şuanda bakıldığında tüm ürünlerin internette satışı vardır. İnternet alışverişinin daha ucuz olması, her şeye kolayca ulaşılabilmesi, hızlı temin edilebilmesi internet satışlarını da patlatmıştır.

Örneğin İstanbul’da ikamet eden bir kişi Ağrı’dan istediği bir ürünü 2-3 günde almaktadır. İndirim kupon kodu sayesinde de daha ucuza alındığı için sık sık tercih edilen bir yöntem halini almıştır.

İnternet sitelerinin sık sık yaptığı indirim dönemleri de internet satışlarının artmasını sağlayan bir diğer nedendir. Hem indirim dönemi hem de kupon kodu girerek çok ucuza hatta bazen bedavaya ürünler alınabilmektedir.

Çoğu insan arkadaşına, dostuna hediye alırken bile hediye çeki tercih etmektedir. Bu sayede hediye edilen kişi internetten istediği ürünü almaktadır. İnternetin bu gibi kolaylıklarından dolayı gelecekte bizi sadece internetten alışveriş beklediği söylenebilir.

Ülkemizde İndirim Kodu Kullanımı Ne Kadar Popüler?

Amerika ve Avrupa’da indirim kodu kullanımı oldukça yaygındır. Ülkemize de yeni yeni girmekte olan indirim kodları pek çok kullanıcı tarafından tercih edilmeye başlanmıştır. Ülkemizde indirim kodlarının kullanılmasının ilk nedeni her şeyin çok pahalı olmaya başlaması ve insanların alışverişe olan ilgisinin her geçen gün artmasıdır.

Artık alışveriş yapmak çoğu insan için bir tutku haline gelmiştir. Özellikle influencerların çok sık ürün tanıtımı yapması nedeniyle insanlarda merak edip bu ürünlere sahip olmak istemektedirler.

Modanın da hızlıca değişmesinden kaynaklı insanlar dolaplarını sık sık yenileme ihtiyacı duymaktalar. Bu ne kadar tüketim çılgınlığı gibi gözükse de aslında indirim zamanlarında ve indirim kodları kullanıldığı takdirde ucuza mal alınmasına sağlıyor.

Ülkemizde kupon kodu veren pek çok site bulunmaktadır. İndirimkuponkod.com da en çok ziyaret edilen ve kupon paylaşan sayfalardan biridir. Alışveriş yapacağınız siteye girmeden önce buradaki indirim kodlarını araştırabilir ve bu sayede daha ucuza ürün alabilirsiniz.

Türkiye de en çok indirim kodu veren sitelerin sıralamasını sizler için yaptık:

  1. Trendyol
  2. Hepsiburada
  3. Boyner
  4. n11
  5. Çiçek Sepeti
  6. GittiGidiyor
  7. Defacto
  8. Lc Waikiki
  9. Morhipo
  10. Watsons

Yukarıda sıraladığımız markaların indirim kodlarını sitemizden temin edebilirsiniz: https://indirimkuponkod.com/magazalar/

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.