Gazete Kuponlarından İndirim Kuponlarına Uzanan Alışveriş Macerası

tarihinde yayınlandı. |

Kupon sanılanın çok daha öncesinden alışveriş alışkanlıklarımızın arasında yerini bulmuştur. Neredeyse dünyanın her yerinde kupon kullanılmaktadır. Tek bir farkı var. Bu fark teknolojik gelişmelerle birlikte değişen kupon alışkanlığıdır. Alışveriş yapma şeklimiz bile teknoloji ile değişmeye başlamışken, kupon kullanma şeklinin değişmesi de çok şaşırtıcı değildir. Ama genel olarak her kuponun son kullanma tarihi vardır. Sadece yurtdışında bazı ülkeler askerlerini kupon sürelerini uzatarak ödüllendirir.

 

Eskiden kupunlar gazete, dergi ve ya kitap gibi yazılı baskılarda bulunan kimi zaman biriktirilmesi gereken indirimli alışveriş kağıtlarıydı. Bu kuponlar yerini internetteki indirim kuponlarına bıraktı. Günümüzde çok sık kullanılmaktadır.

indirim kuponu
Gazete ve indirim kuponları.

 

 Gazete Kuponu Nedir?

 

Kupon pazarlama yöntemi olarak piyasaya çıkmıştır. Şu an ki başarısı ne kadar başarılı bir pazarlama stratejisi olduğunu da göstermektedir. Kupon, alışverişte ürünü satın alırken indirim ve ya ücretsiz alışveriş imkanı sağlayan kağıt şeklindeki belgedir. Bu kağıt kuponlar genellikle gazetelerde bulunmaktadır. Kimi zaman dergi ve ya kitaplarda kağıt kupon sağlamaktadır. Bu gazete kuponları geleneksel kupon türüne örnek olarak gösterilebilir. Bunlar satış promosyonunun bir parçasıdır. Üreticiler ve ya perakendeciler tarafından verilmektedir.

 

 İndirim Kuponları Nelerdir?

 

İnternetin dünyayı etkiye almasından itibaren alışveriş alışkanlıklarında köklü değişiklikler yaşandı. Bundan gazete kuponları da çok kolay bir şekilde etkilendi. Kuponlar, harcayan kişilere genel olarak tek kullanımlık ya da daha uzun sürelik geçerli indirimler sunan kodlara verilen isimdir. Online yapılan indirim kuponları alışveriş sepetinde kullanılarak çeşitli indirim yapılması sağlanır.

 

Bir başka bakımdan bakmak gerekirse insanlar online alışverişlerde pazarlık yapamazlar. Bir başka deyiş ile pazarlık yapamama sorununu ortadan kaldırmış olur. İndirim kuponu kişilere yardımcı olup alışverişe yönlendirmek için kullanılır.

 

 Kupon Kodlarının Amacı Nedir?

 

  •  Kupon kodlarının bir çok amacı vardır. Bu amaçlar aşağıdaki gibidir:
  • Üretilen ürünlerin dikkat çekerek satılmasını kolaylaştırmak
  • Kişilere belirli süreli indirim sunmak
  • Piyasaya çıkarılan ürünleri pazarlamak
  • İnsanları alışveriş yapmaya teşvik etmek
  • Kampanyaların dikkat çekmesini sağlamak
  • Özel günlerde yeni fırsatlar sağlamak

 

Kupon Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

 

Kupon kavramı ilk kez Amerika tarafından yapılmıştır. Coca-Cola ilk kupon kavramını ortaya çıkmıştır. Ve bu çok işe yarayan bir pazarlama stratejisi olarak karşımıza çıkmıştır. Coca-Cola ürününün yanında verdiği ücretsiz bardak ile hem dikkat çekmiş hem de uzun süre devam edecek olan kupon geleneğini başlatmış oldu. Ve bu olay Amerikada şu an bile oldukça sık kullanılmaktadır. Kupon geleneği Amerikan alışveriş sisteminin vazgeçilmezlerinden biri olmuştur.

 

 Kupon Çeşitleri Nelerdir?

 

Birden fazla indirim kuponu çeşidi vardır. Bunlar arasında bedava kargolama, ilk alışveriş kuponu, özel gün teklifi, bir alana bir bedava teklifi ve ücretsiz hediye gibi çeşitler vardır. Bunların hepsi kupon biçimidir ve müşterileri alışverişe yönlendirmek asıl amaçlarıdır. Fiyatı düşürerek ya da çeşitli hediyeler sunarak fiyatı düşürmek başarılı bir alışveriş stratejisidir.

En çok indirim kodu veren Trendyol indirimleri sayfasına gitmek için tıklayınız: https://indirimkuponkod.com/store/trendyol-indirim-kupon-kodu/

 

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.