Koronavirüs İnternetten Alışverişi Nasıl Etkiledi?

tarihinde yayınlandı. |

Koronavirüs Online Alışverişi Nasıl Etkiledi?

Yeni tip koronavirüs salgını (Covid-19) tüm dünyayı derinden etkilerken birçok ülkede sokağa çıkma yasağı uygulandı. İnsanların uzun süre evde kalmaları da çeşitli alışkanlıklarını ve ihtiyaçlarını değiştirdi. Bunların en başında internetten alışveriş geliyor.

İ
koronavirüsün alışverişe etkisi

. Koranavirüs nedeniyle uzaktan alışverişin daha çok tercih edilmesi ile online alışverişte yaklaşık olarak %30-40 oranında atış görülmesine sebep oldu.

Satışı Artan Ürünler İse Şöyle:

Valiz ve seyahat alışverişleri düşerken ekmek yapma makinesi, eldiven ve maske ürünleri en çok rağbet görenler arasında.

Eldivenler ve Ekmek Yapma Makineleri İlk Sırada

Başta ABD olmak üzere e-ticaret ile ilgili raporlar hazırlayan Stackline sitesi Mart 2019 ile Mart 2020 arasında ülkelerdeki online alışverişleri inceleyerek yükselen ve düşüş yaşayan sektörleri raporladı. En çok yükseliş gösteren ürünlerin başında %670’lik artış ile eldivenler geliyor.

Bir diğer yükselişte olan ürün ise % 652’lik artış ile ekmek yapma makineleri. İnsanlar, hijyene dikkat etmek amacıyla ve çok tüketilen bir ürün olmasından dolayı ekmekler evlerde stoklanan ürünlerin başında geliyor. Bu sebeplerden dolayı ekmek yapma makinelerinde ciddi bir satış yaşanıyor.

Evde Spor Ekipmanları da Artışta

Koşu bandı, termal eşofman ve bisiklet satışlarında yaşanan ciddi artışla %307 büyüdü. Bununla birlikte hazır gıda ürünleri, hazır çorba, pirinç ve paketlenmiş hazır gıdalardaki satılar da % 350 artmış vaziyette.

Gıda alışverişlerini daha uygun hale getirmek için Migros ve Carrefoursa online mağazalarında geçerli olan indirim kodu ve kampanyalara göz at >>

Tuvalet Kağıdı ve Dezenfektan Ürünlerinde de Artış Gözleniyor

Tuvalet kağıdı korona salgınında insanların en çok stokladığı ürünlerin başında geliyor. %264 büyüme yakalayan tuvalet kağıdını %262 ile el sabunu ve dezenfektan takip ediyor.

Kadınlar Artık Saç Bakımını Evde Yapıyor

En çok satan ürünler listesinde yer alan ürünlerden bir tanesi de saç boyası. Kuaförler geçici olarak kapatılınca kadınlar da saçlarını artık evde boyamaya başladı.

Peki En Çok Fiyatı Düşen Ürünler Neler?

Covid-19  salgınından dolayı tatil ve seyahat faaliyetleri neredeyse durma noktasına geldi. Uçak seferleri ve otel rezervasyonlarının tamamına yakını iptal oldu. Hal böyle olunca valiz fiyatlarında ciddi bir düşüş yaşandı. Fiyatı %77 düşüş gösteren valizi %64 gerileme ile fotoğraf makinesi ürünü takip ediyor.

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.